GeoWin JVF
GeoWin JVF Prev Page Prev Page
Postup práce jak vytvořit JVF XML soubor
Práce s objekty DTM
Export
Editace
Oblast změny
Kontrola identických bodů
Kontrola JVF XML
Nastavení
Import
Přidání atributů
Přehled požadavků
Přidání atributů 2
Volání služby IS DMVS
Zvýraznění stavů
Postup práce jak vytvořit JVF XML soubor
Běžný příklad
Uživatel do již vytvořené vlastní kresby,  načte dodaný soubor JVF XML ( nebo lze i opačně ). Ve výkresu vypne hladiny s plošnými objekty a následně vlastní kresbu napojí na stávající liniové objekty DTM (viz níže Práce s objekty DTM). K novým prvkům kresby připojí atributy JVF DTM (pro geodety typicky "konstrukční prvky").
Posledním krokem je Export do JVF XML.  Pro předání GAD vyberte volbu "Změnová věta".
Po vytvoření  nového JVF XML je možné provést základní kontrolu příkazem Kontrola XML.
Připomínky:
1. Geodetů se budou týkat převázně konstrukční prvky
2. Pokud smažete entitu příkazem CADu, tak se nastaví automaticky do stavu "Rušená". Pokud ji chcete z exportu vynechat, nastavte u ní stav "Vyřazená z exportu".
Stav "Rušená" by měly mít pouze stávající původní kompletní entity. Stav "Vyřazená z exportu" pouze části původních entit JVF DTM (např. když přerušíte linii, tak jedna část musí být modifikovaná a druhá vyřazená z exportu.
3. Při výběrů bodů vybírejte buď pouze tečky (body) nebo texty (nebo případně bloky), kvůli zamezení dupliciit.
4. Při mazání stávajících podr. bodů mazejte pouze texty.
5. Pokud při dělení linie vznikne více částí, pouze jedna z nich může mít stav "Modifikovaný", ostatní, pokud je nechceme smazat, tak musí mít stav "Nový".

Více informací naleznete na https://dtmwiki.kr-zlinsky.cz/start

Poznámka: po spuštění GeoWinu JVF je znemožněna modifikace smazaných entit (objektů). Pokud jej potřebujete modifikovat, nastavte v dialogu atributů objektu stav na modifikovaný, a nebo vypněte blokátor příkazem sngJVFEOFF, opětovné zapnutí je příkazem sngJVFEON

V následujícím odstavci , který je převzat z DTMWiku, jsou použity termíny "ZapisObjektu" a hodnoty "i" , "u" a "d".. V terminologii GeoWinu JVF se jedná o "Stav objektu" a hondota "i" je rovna "Nový stav", "u" je rovna "Modifikovaný stav" a "d" "Rušený stav".

Práce s objekty DTM

Při importu  JVF DTM souboru do výkresu vznikají  objekty JVF DTM.. V případě načtení kompletního zápisu mají všechny objekty (entity s daty JVF DTM)  nastaven stav "stávající". Modifikací těchto objektů měníte stav na rušený nebo měněný. V případě nově kreslených entit, která neobsahují data JVF DTM, je potřeba je při Exportu JVF DTM zadat do výběrové množiny.

převzato z DTMwiki
1. Nové objekty (insert)

V uvedených příkladech je pro vyjádření operací nad objekty DTM použita následující symbologie: 

Jako nově vytvořený mapovaný objekt je takový objekt, který nevznikl modifikací stávajícího objektu, je to nově změřený objekt či prvek. Má nastavenou hodnotu ZapisObjektui“ a ID objektu není vyplněno, to je doplněno vždy až při vkladu do IS DTM.

Nově vytvořené mapované objekty mohou vzniknout i dělením stávajících objektů, kdy jedna část prvku objektu bude mít hodnotu ZapisObjektuu“ s původním ID objektu a ostatní části budou mít ZapisObjektui“ s novým ID objektu. Toto bude častá operace při dělení linií na tzv. trojmezí, kde se linie kříží a je nutné je v místě křížení rozdělit. Tyto případy jsou více popsány níže v kapitole 2. Vznik nového objektu nikdy není možné dělat kopírováním stávajícího objektu, a to ani u nového definičního bodu.

Příklad 1: Demolice původní budovy a vložení nově postavené budovy. 

2. Měněné, aktualizované objekty (update)

V případě, že je stávající objekt DTM upraven (změna geometrie, změna atributu apod.), musí být tato úprava řešena změnou (aktualizací) stávajícího (referenčního) objektu. Objekt má nastavenou hodnotu ZapisObjektuu“ a ID zůstává stejné jako u referenčního objektu.

Změna geometrie prvku U liniových prvků to znamená zkrácení, prodloužení, úprava průběhu apod., u plošných prvků změna tvaru, posun definičního bodu a u bodových prvků posun prvku. V případě, že se změnou geometrie se mění i typ objektu a vzniká jiný (nový) prvek DTM je nutné referenční prvek označit jako rušený „d“ a vložit nový prvek.

Příklad 2: Doměření budovy

Změna geometrie stávající hranice budovy (update) a vložení třech nových podrobných bodů budovy (insert). Území s konsolidovanými daty. 

Příklad 3: Přístavba stávající budovy s jedním IČS

Změna stávající hranice budovy (update), vložení nové hranice budovy (insert), vložení třech nových podrobných bodů budovy (insert), smazání jednoho lomového bodu budovy (delete). Výsledná budova má vazbu na jedno IČS a není tedy vhodné přístavbu budovy řešit jako samostatnou část budovy. 

Změna atributů Změna atributů je možná pouze v rámci daného typu prvku. Tj. např. u provozní plochy pozemní komunikace změna atributu PrevazujiciPovrch nebo u všech prvků PopisObjektu.

Dělení prvku Při dělení prvku vzniknou 2 a více prvků, jeden prvek bude označen typem změny ZapisObjektu „u“ s původním ID, ostatní části budou mít ZapisObjektu „i“. Atributy rozdělených prvků budou odpovídat skutečnosti. Bude to častá operace při dělení linií na tzv. trojmezí, kde se linie kříží a je nutné je v místě křížení rozdělit. V tomto případě ponecháváme většinou atributy stejné u všech částí původního prvku, lišit se budou pouze ID.

Příklad 4: Rozdělení stávající linie při křížení s novou linií 

Příklad 5: Doplnění nového oplocení a zahrady

Připojení nového oplocení na stávající a vyřešení trojmezí na hranici stávajícího oplocení 

Příklad 6: Rozdělení stávající zahrady novým oplocením

Zkrácení dvou hranic původní zahrady, vytvoření třech samostatných nových hranic zahrady (z důvodu trojmezí musí být samostatní linie), smazání definičního bodu původní zahrady a vložení dvou nových definičních bodů nových zahrad. 

Příklad 7: Doplnění vjezdu na pozemek 

Příklad 8: Připojení nové komunikace na stávající komunikaci

Změna geometrie stávajících konstrukčních liniích komunikace vyvolaná doplněním nových podrobných bodů pro potřeby napojení sjezdu, vytvoření plochy sjezdu a provozní plochy komunikace. 

3. Rušené objekty (delete)

Rušení (mazání) objektů bude v následujících případech:

  • Objekt již fyzicky neexistuje (např. zbořená budova),
  • Změna objektu je natolik zásadní, že je nutné vložit nově měřený prvek a smazat původní prvek,

Rušený objekt zůstává v datech s hodnotou ZapisObjektu „d“.